تیکی تاکای خلاقیت (۱۰) – خدا از زبان دیگران پاسخ می‌دهد!

مقدمه:
این پست در ادامه پست های قبلی با عنوان “۱۰۱تکنیک حل خلاق مسأله یا راهنمای اندیشه‌های نو برای کسب‌وکار” است. پست هایی که برداشت آزادی است از این کتاب. وجه تسمیه این تغییرنام، همراهی دوست عزیز و خلاق بنده آقای سیدعلیرضا کاشی‌زاد است که بعد از انتشار پست‌های قبلی نسخه تریزی آن را منتشر می‌کردند و پیشنهاد دادند تا این مطلب به صورت دنباله‌دار و پشت‌سرهم منتشر شود و این عنوان را انتخاب کردند.
پیشنهاد می‌کنم حتما بعد از این مطالب نسخه تریزی آن را مطالعه کنید.
همواره دیده‌ایم و یا شنیده‌ایم که کسب و کاریی در اثر بی‌توجهی دیگران به آن ایده از ابتدا مورد توجه نبوده ولی در اثر پشتکار و تلاش فرد صاحب ایده به نتیجه رسیده است ؛ یا اینکه فرد صاحب ایده و نظر آن را به صاحبان و مدیران شرکت ها ارائه کرده و از او استقبال نشده‌است.
جرقه های ذهنی‌ای که همیشه منتظر رخ دادن آنها هستیم تا جوابی برای مسأله ما از آنها متولد شود، گاهی در ذهن دیگران زده می‌شود. احترام به ایده و چراغ ذهنی روشن شده در ذهن دیگران ( در بیرون از محیط کسب‌وکار ما ) کمک می کند تا آن را در مسیر حل مساله خود بکارگیریم.
چارچوب‌ها و قالب‌های ذهنی هرکدام از ما و نوع شکل‌گیری تفکر ما ممکن است در حل بعضی از مسایل توانایی ابداع و نوآفرینی نداشته باشد!
اما این احتمال را بدهیم که ممکن است بستر ذهنی دیگران آماده تولید و خلق راهی جدید باشد.
تیکی تاکای ١٠ می گوید به الهام‌ها و جرقه‌های ذهنی‌ای که درذهن دیگران روی می‌دهد توجه کنیم و از تعصب ذهنی‌مان دور شویم.
یادمان باشد همیشه امکان دارد یکی از مسائل حل‌نشده دنیا به دست یکی از دوروبری‌های ما حل‌شود. شنونده باشیم و به ندای الهی که بر زبان دیگری جاری می‌شود گوش دهیم.
بکارگیری این تیکی‌تاکا در کار و زندگی:
گاهی اوقات پسر ۶ ساله من جرقه‌های ذهنی ای که دارد باعث تعجب من می‌شود؛ از خانواده و اطرافیان خود شروع‌کنیم. بدون موضع گرفتن و نقد سریع ، ایده های انفجاری و جرقه‌های ذهنی آن‌ها را دست‌کم یک بار در ذهن خود تحلیل کنیم.
نسخه تریزی این نوشته در نوشته‌های سید علیرضا کاشی‌زاد (+)
پی نوشت:
به لطف خدا ان شاء الله به زودی نسخه پی‌دی‌اف ۱۰ تیکی تاکای اول به صورت یکجا منتشر خواهد شد.
مطالب مرتبط:

برچسب

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

top