تیکی تاکای خلاقیت (۱۰) – خدا از زبان ديگران پاسخ می‌دهد!

مقدمه:
این پست در ادامه پست های قبلی با عنوان “۱۰۱تکنیک حل خلاق مسأله یا راهنمای اندیشه‌های نو برای کسب‌وکار” است. پست هایی که برداشت آزادی است از این کتاب. وجه تسمیه این تغییرنام، همراهی دوست عزیز و خلاق بنده آقای سیدعلیرضا کاشی‌زاد است که بعد از انتشار پست‌های قبلی نسخه تریزی آن را منتشر می‌کردند و پیشنهاد دادند تا این مطلب به صورت دنباله‌دار و پشت‌سرهم منتشر شود و این عنوان را انتخاب کردند.
پیشنهاد می‌کنم حتما بعد از این مطالب نسخه تریزی آن را مطالعه کنید.
همواره ديده‌ايم و يا شنيده‌ايم كه كسب و كاريی در اثر بی‌توجهی ديگران به آن ايده از ابتدا مورد توجه نبوده ولی در اثر پشتكار و تلاش فرد صاحب ايده به نتيجه رسيده است ؛ يا اينكه فرد صاحب ايده و نظر آن را به صاحبان و مديران شركت ها ارائه كرده و از او استقبال نشده‌است.
جرقه های ذهنی‌ای که هميشه منتظر رخ دادن آنها هستيم تا جوابي برای مسأله ما از آنها متولد شود، گاهي در ذهن ديگران زده می‌شود. احترام به ايده و چراغ ذهنی روشن شده در ذهن ديگران ( در بيرون از محيط كسب‌وكار ما ) كمك مي كند تا آن را در مسير حل مساله خود بكارگيريم.
چارچوب‌ها و قالب‌های ذهنی هركدام از ما و نوع شكل‌گيری تفكر ما ممكن است در حل بعضي از مسايل توانايی ابداع و نوآفرينی نداشته باشد!
اما اين احتمال را بدهيم كه ممكن است بستر ذهنی ديگران آماده توليد و خلق راهی جديد باشد.
تيكی تاكای ١٠ مي گويد به الهام‌ها و جرقه‌های ذهنی‌ای كه درذهن ديگران روی می‌دهد توجه كنيم و از تعصب ذهنی‌مان دور شويم.
يادمان باشد هميشه امكان دارد يكی از مسائل حل‌نشده دنيا به دست يكی از دوروبری‌های ما حل‌شود. شنونده باشيم و به نداي الهی كه بر زبان ديگری جاری می‌شود گوش دهیم.
بکارگیری این تیکی‌تاکا در کار و زندگی:
گاهي اوقات پسر ٦ ساله من جرقه‌های ذهنی ای كه دارد باعث تعجب من می‌شود؛ از خانواده و اطرافيان خود شروع‌كنيم. بدون موضع گرفتن و نقد سريع ، ايده های انفجاری و جرقه‌های ذهنی آن‌ها را دست‌كم يك بار در ذهن خود تحليل كنيم.
نسخه تریزی این نوشته در نوشته‌های سید علیرضا کاشی‌زاد (+)
پی نوشت:
به لطف خدا ان شاء الله به زودی نسخه پی‌دی‌اف ۱۰ تیکی تاکای اول به صورت یکجا منتشر خواهد شد.
مطالب مرتبط:

برچسب

پاسخی بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

top